Niewiele samochodów w historii motoryzacji ma tak zasłużony status ikony, jak Mercedes 300 SL Gullwing.

Nie tylko ze względu projekt Karla Wilfert’a z Sindelfingen, ale również technikę, osiągi oraz niespotykaną ilość zwycięstw w rajdach i wyścigach, których ukoronowaniem były zwycięstwa w 24h Le Mans 1952 roku i Carrera Panamericana.

Jednak 300 SL nie trafiłby na drogi, gdyby nie wysiłki importera luksusowych samochodów Maxa Hoffman’a z USA, gdyż to właśnie on przekonał Mercedes-Benz do seryjnej produkcji drogowego wydania Gullwing’a.

Mercedes produkcję W198 rozpoczął w sierpniu 1954 roku i zakończył po trzech latach z 1374 sztukami na liczniku. Od tego czasu 300 SL stał się jednym z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów samochodów sportowych, jakie kiedykolwiek zbudowano. 

SL oznacza po niemiecku „Sport Leicht”, czyli „sportowy lekki”, nie bez powodu, ponieważ Mercedes powstał w oparciu o czysto wyścigową maszynę. Stąd przestrzenna rama, niezależne zawieszenie i ciekawy silnik – pochylona rzędowa szóstka z mechanizmem suchej miski olejowej i pierwszym seryjnie produkowanym układem wtryskowym, zastosowanym w 4-suwowym silniku.

Debiutujący w 1954 roku 300 SL z prędkością maksymalną na poziomie 160 mi/h (257 km/h) był najszybszym samochodem na świecie. Uwagę przykuwał piękną sylwetką, nietypowo unoszonymi drzwiami i luksusowo wykończonym wnętrzem.

Wielokrotnie widziałem ten samochód na zdjęciach, ale prawdziwe wrażenie robi dopiero na żywo, kiedy dotrze do nas ze w 1955 roku inżynierowie potrafili zrobić takie dzieło sztuki.

Drzwi unoszące się do góry niczym skrzydła mewy, robią tak piorunujące wrażenie jak przejeżdżający w dzisiejszych czasach najnowszy model Bugatti. Jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, wszystko zachowane jest w oryginale. My natomiast poświęciliśmy bardzo dużo uwagi, aby lakier jak i chromy wyglądały jak z fabryki. Na końcu zabezpieczyliśmy powłoka elastomerową wszystkie elementy karoserii, koła pokryliśmy powłoka ceramiczną, a wnętrze zaimpregnowaliśmy. 

Wykonane usługi

Podsumowanie

W ramach tej realizacji wykonaliśmy między innymi następujące usługi:

Konfigurator usługi

Skonfiguruj swoją usługę car detailingu i zabezpieczenia lakieru w kilku prostych krokach. Po ukończeniu procesu konfiguracji możesz wysłać zgłoszenie rezerwacji terminu.

Skonfiguruj usługę